UKS MOSM Bytom oraz MKS Piotrówka Radom w półfinale Mistrzostw Polski U14! Bezkonkurencyjni okazali się bytomianie, którzy w trzech meczach byli lepsi od przeciwników łącznie aż o 110 punktów.

Niesamowity turniej za nami. Do ostatniego spotkania toczyła się rywalizacja o drugie miejsce, gwarantujące awans do kolejnej fazy rozgrywek. Gdyby drużyna UKS-u Regis Wieliczka zwyciężyła w potyczce kończącej turniej, różnicą co najmniej 13 „oczek”, to podopieczni Huberta Sołtysika cieszyliby się z promocji do półfinału MP. Nie udało się nawet wygrać, co jednak nie oznacza, że Regis nie podjął walki. Decydująca okazała się tak naprawdę druga kwarta. Zespół z Małopolski w 15 minucie gry wychylił się na 9-punktowe prowadzenie. On fire był obrońca UKS-u Aleksander Busz, który do przerwy uzbierał 11 pkt. Po raz kolejny potwierdziło się, że dyspozycja Regisu bije tętnem młodego rzucającego. Wieliczka grała swój najlepszy basket w turnieju wówczas, gdy leworęczny zawodnik śmigał po parkiecie jak na deskorolce. Tak jak  w piątkowym meczu, w którym niemal wykolegowali ekipę Inowrocławia.

Jednak od stanu 23:14, run 10-2 poprowadziła drużyna z Radomia. Wszystkie 10 „oczek” dla MKS-u nakroił MVP dnia trzeciego, Jakub Trześniewski. Jego efektywność strzelecka właśnie w tym momencie być może uratowała ten mecz Piotrówce. Skrzydłowy już do końca spotkania pozostał niepospolity (29 pkt. 12 zb. 7 przech.). Na przestrzeni całego turnieju był jednym z dwóch (obok Macieja Michalskiego) najskuteczniejszych koszykarzy w grze tyłem do kosza i na pewno robił to najczęściej. I jak na kategorie wiekową U14, ma naprawdę solidnie rozbudowaną obręcz barkową.

Gospodarze w swoim trzecim spotkaniu rozwinęli skrzydła raz jeszcze. Bytomianie znów nie dali rywalom szans na szczęśliwe zakończenie. Przerzedzona kontuzjami rotacja drużyny SKS-u w niedzielę została przerzedzona ponownie. Wit Szymański zagrał na swoim niepodrabialnym poziomie (26 pkt., 21 zb.) jednak punktował przede wszystkim w transition, wykorzystując przewagę szybkości. Niesamowicie przeciwko liderowi Kaspra zagrał w defensywie Igor Krzych. Po jednym z wejść Szymańskiego, trener Aleksander Sędzik zaordynował przejęcie go w obronie właśnie przez Igora. Szybkie ręce, presja na piłkę – to było nawet cudniejsze  niż trójka ze szczytu na koniec kwarty trafiona przez leworęcznego skrzydłowego.

Wrażenie zrobiła cała drużyna gospodarzy. Wspaniale zagrał Paweł Wiesiołek, który pokazał niesamowity charakter (14 pkt. 2/3 za 3). Bytomianie mieli świetnie nastawiony celownik zza łuku, trafiając prawie połowę rzutów z dystansu (6/14). Oskar Suwała pokazuje fantastyczny zmysł do gry, umiejętność ustawiania się czy kreowania pozycji partnerom z high post. Talentu w tej drużynie co nie miara.

UKS MOSM Bytom zasłużenie wygrał grupę VIII turnieju ćwierćfinałowego, nie zostawiając miejsca na wątpliwości, gdybanie  czy gmeranie w błędach losu. Drugie miejsce zajęła ekipa MKS Piotrówki Radom, choć po pierwszym dniu turnieju niewiele wskazywało na ich sukces. Na trzeciej pozycji wylądowała rewelacja piątku, czyli SKS Kasper Inowrocław. Plany trenerowi Wiśniewskiemu pokrzyżowały kontuzje. Zwłaszcza  uraz Janka Kwiecińskiego – pierwszej opcji w ataku tego lineupu bez Wita Szymańskiego. Czwarta pozycja dla drużyny UKS-u Regis Wieliczka. Izolacje dla Michała Ślusarczyka w drugiej piątce to niestety za mało na większą produktywność całej drużyny.

Liczby turnieju:

Punkty:

1. W. Szymański (Inowrocław) 26,7 pkt.
  2. J. Trześniewski (Radom) 20,7 pkt.
  3. A. Busz (Wieliczka) 18,3 pkt.
  4. M. Michalski (Bytom) 15 pkt.
  5. I Krzych (Bytom) 12 pkt., O. Suwała (Bytom) 12 pkt.

Zbiórki:

1. W. Szymański (Inowrocław) 21,7 zb.
  2. M. Wojciechowski (Inowrocław) 12 zb.
  3. M. Michalski (Bytom) 9,7 zb.
  4. K. Woźniak (Wieliczka) 9 zb.
  5. J. Trześniewski (Radom) 8,7 zb.

Najbardziej efektywne „piątki” (biorąc pod uwagę zmiany pięciominutowe w pierwszych trzech kwartach):